Kondiční trénink pro fotbal s využitím TRX závěsného systému zapojuje tělo ve všech anatomických rovinách a směrech. Tréninkový plán můžete zařadit jak do zimního, tak…
Získej kompletní cvičební programy pro transformaci svého těla, využívající pouze závěsný systém TRX.
Není třeba žádných zkušeností. Žádný věkový limit tě nezastaví. Trénuj kdykoliv a kdekoliv.
Získej okamžitý přístupUnikátní TRX cvičení, který jinde nenajdeš! Sami jsme jich vyzkoušeli desítky od Youtube po Instagram.
Lední hokej je jedním z nejnáročnějších sportů na světě.
Hráči musí mít vysokou úroveň tělesné zdatnosti (rychlosti, vytrvalosti a síly). Sezóna probíhá ve čtyřech částech, z nichž dvě jsou nejdůležitější, a to závodní a přípravné období.
V závodním období hráči trénují a zdokonalují své dovednosti na ledové ploše, v přípravném období neboli na suchu rozvíjejí pohybové schopnosti, rychlost, vytrvalost a sílu.
Obsah článku:
Cesta k profesionální kariéře hokejisty je dlouhá a nejistá. Kdykoliv ji může zastavit zdravotní indispozice nebo vleklé zranění a cesta zpátky už bývá téměř nemožná.
A to je vzhledem k tomu, že se na ni musí člověk připravovat v podstatě už od prvních ročníků základní školy, velká psychická zátěž. Je to už od útlého dětství sport na „plný úvazek“. Některé tréninkové procesy probíhají ve fitness centrech, kde se setkáme s různými přístroji, které formují tělo.
Hráči ledního hokeje zde získávají sílu v podobě zvedání činek a jiných náročných cvičení, která mnohdy negativně ovlivňují nosné klouby dolních i horních končetin.
Ze zahraničí se k nám dostává široká škála tréninkových metod a cvičebních pomůcek.TRX závěsný trénink je jednou z novějších posilovacích metod, která vyčnívá svojí jednoduchostí a funkčností. Zaručuje nám cvičení v podobě zatížení vlastní váhou a nenamáhá klouby potřebné pro vykonávání pohybu v daném sportu, v mém případě v ledním hokeji.
Závěsný trénink funguje jako posilovací metoda, která podporuje neomezený pohyb ve všech anatomických rovinách.
Předozadní (sagitální) rovina pohybu
Je to hra, ve které se prosazují jednotlivci, jejichž výkonnost roste úměrně s tím, jak svou individualitu dovedou spojit s hrou celého týmu. Hokej je tedy hra kolektivní, dávající vyniknout individuálním vlastnostem a schopnostem hráčů i individuálním záměrům trenéra.
Z fyziologického pohledu představuje lední hokej intervalový a přerušovaný typ pohybové činnosti. Vyžaduje široké spektrum motorických dovedností, reakčních a rozhodovacích schopností, kvalitu a souhrn analyzátorů i vysokou úroveň celkové tělesné zdatnosti (rychlosti, vytrvalosti a síly).
Fyziologické nároky se poněkud liší v závislosti na postavení hráče v mužstvu (útočník, obránce, brankář) i na úrovni a stylu hry. Pro lední hokej jsou typická střídání cyklických (bruslení) a acyklických (např. střelba) pohybových činností.
Bruslení s kotoučem i bez kotouče se střídá s krátkými úseky maximálního zrychlení a sprintu, s osobními souboji, přihrávkami a střelbou.
Bruslení – První písmo hokejové abecedy. Jeho zvládnutí podmiňuje stupeň techniky a taktiky kteréhokoli družstva
Střelba – Jeden z hlavních úkolů, pomocí kterého se dosahuje úspěšné dopravení kotouče do soupeřovy branky. Bez správného technického provedení nemůže mít střela potřebnou razanci
Přihrávka – Herní činnost jednotlivce, která slouží zároveň k překvapivému momentu a následnému tahu na soupeřovu bránu, k urychlení hry a uvolnění spoluhráče.
Vhazování – Herní činnost, která se v utkání objevuje až 80 krát a následuje po každém přerušení hry. V moderním pojetí hokeje má vhazování velký význam z hlediska taktiky.
Při funkčním tréninku připravujeme tělo na pohyby, které provádíme v běžném životě. To ovšem neznamená, že když vás někdo „pověsí“ na TRX, automaticky cvičíte funkční trénink.
Při bruslení se zapojuje hned několik svalových partií dolních končetin.
Jízdu vpřed můžeme popsat jako cyklus odraz – skluz – odraz, kdy dochází k pravidelnému střídání nohou.
Jízda vzad
Při jízdě vzad se zapojují téměř stejné svalové partie jako pří jízdě vpřed s převahou zapojení velkého svalu hýžďového.
Zapojení svalů při bruslení:
Skluzová noha:
Odrazová noha:
U střelby rozlišujeme několik druhů technik, kterými vyšleme puk na soupeřovu branku.
Jsou to např. střelba po ruce švihem, střelba po ruce příklepem, střelba golfovým úderem, střelba přes ruku švihem neboli bekhend a jiným druhem zakončení – klamavý pohyb neboli blafák.
Zapojení svalů při střelbě golfovým úderem:
Vhazování je taktická herní činnost jednotlivce, od které se vyvíjí následná hra. Můžeme ji rozčlenit na vhazování vyhrané, prohrané a nerozhodné.
Zapojení svalů, kdy se dostane do držení puku jako první spoluhráč:
Každý sport má své specifické pohyby, které se objevují v samotné hře. V našem případě jde o bruslení, střelbu, přihrávku a kontakt se spoluhráčem. To znamená, že musíme být na kontakt připraveni a tudíž musíme věnovat velkou pozornost také stabilitě.
Tyto všechny aspekty, které jsou při samotné hře nejdůležitější, můžeme díky TRX procvičit v jakémkoliv období hokejové sezóny. Díky svému specifickému nastavení můžeme TRX využít pro posílení všech svalových partií a velice efektivně posílit CORE (střed těla).
Díky účinnosti a všestrannosti se TRX rozšiřuje do tréninkových místností týmů populárních profesionálních sportů v USA. A to do Národní fotbalové ligy, Národní basketbalové asociace, Národní hokejové ligy či do Hlavní ligy baseballu.
Cvičení závěsného tréninku se rychle stalo základním kamenem tréninkových programů stovky profesionálních sportovců v oblasti fotbalu, baseballu, basketbalu, hokeje, golfu, tenisu, lyžování a snowboardingu, plavání, surfingu, motokrosu a prakticky u všech ostatních sportovců, kteří se snaží prosadit.
Filip Raptopulos z 3DFA sestavil kondiční hokejový TRX trénink, při kterém jsou zapojovány stejné svalové partie jako u herních činností hráčů ledního hokeje.
Zkuste následující základní trénink pro hokejisty (a nejen pro ně):
Autoři článku: Lukáš Sláma, Lukáš Dubina, Filip Raptopulos
Zakladatel prvního webu o závěsném tréninku v ČR. Od roku 2011 publikuje články o TRX a funkčním tréninku, které měsíčně inspirují tisíce čtenářů. UX designer na volné noze, fitness nadšenec. Spolupracuje s 3D FITNESS a vzdělává se v 3D FITNESS Academy.